Život je jako cesta do kurníku,krátká a posraná!

Rozhovor s K.Cobainem(z knihy)

7. října 2007 v 12:06 | Mary |  Nirvana-Rozhovory
Úryvek z knihy "Jak vznikaly písně" od Chucka Crisafulliho - rozhovor s Kurtem Cobainem

Z Nirvany se stal "velký rockový příběh",ale zdám se,že hudba je stále hlavní součástí tohoto příběhu. Tvá hudba poskytuje upřímné,silné rock'n'rollové napětí,které mnoho ostatních kapel jen těžko vyvolá. Jak moc jsi hrdý na tvorbu Nirvany?
To je zajímavé,i když je tu jisté sobecké uspokojení nad tím, že lidi kupují množství tvých desek a chodí se dívat jak hraješ,nikdo z nich netřímá svíčku a neposlouchá píseň.kterou jsem napsal a kterou hraje kapela. Teď nemluvím o rádiu nebo o MTV. Já jenom chci tyhle písničky hrát so dobrým bubeníkem a basákem. Kromě mé ženy a dcery není nic jiného, co by mi přinášelo větší radost. Jsem mimořádně hrdý na to, co jsme společně dokázali. I když jsem toto vyslovil, nevím, jak dlouho budeme jako Nirvana pokračovat bez radikálního stylového odklonu. Mám spoustu nápadů a skladatelskách ambicí, které vůbec nesouvisí s tímto masovým pojetím stylu "grunge", jenž bylo během několika let vnucováno publiku, které si kupuje desky. Uvidí se, zda-li budu schopen realizovat vše, co chci, jako součást Nirvany. Abych byl upřímný vím také, že Krist a Dave mají hudební projekty, které by možná nemohli realizovat v rámci Nirvany. Všichni už máme dost být pod určitou nálepkou. Ani si nedovedeš představit, jak je to ubíjející.

Dal jsi najevo, že tě příliš netěší být rockovou hvězdou, ale jednou z věcí, jakou odhalují písně jako "Heart-Shaped Box" a "Pennyroyal Tea" z alba In Utero, je, že jdi doopravdy nadaný autor. Občas to asi jde ztuha, ale poskytuje ti psaní uspokojení a požitek?

Mám pocit,že když to beru jako součást povolání, pak je to méně uspokojící a příjemné. Skládání je záležitost mimo zaměstnání, je to vyjádření se. Focení, rozhovory, to je součást práce.

Jsi velmi citlivý umělec. Když opakovaně hraješ písničky, prožíváš stále jejich citovost a vášeň?

To je obtížné, protože skutečný základ jakékoliv citovosti nebo prudkosti je zachycen právě v okamžiku, kdy tu píseň píšeš. Jinak, pokaždé, když tu píseň hraji, tak jen oživuji opravdovost každé z emocí. Přestože je snadnější vyvolat emoce na základě zkušeností, je to neupřímné, protože takhle nelze emoce vyvolat pokaždé, když píseň hraješ. Opravdové předvádění se v sobě zahrnuje některé věci,kterým jsem se vždycky snažil vyhnout.
zdroj: úryvek z knihy "Jak vznikaly písně" od Chucka Crisafulli
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama